Patron Polski, Wielki Święty i orędownik na trudne czasy.
Po raz kolejny w naszej historii, potrzebujemy niezłomnego, wyjątkowego patrona, patrona danego nam z nieba, przez wstawiennictwo którego możemy otrzymać tak wiele łask – Świętego Andrzeja Bobolę. W Encyklice Piusa XII, jedynej encyklice wśród encyklik napisanych przez papieży, a poświęconej osobie konkretnego świętego, tutaj Andrzeja Bobolę, papież pisze słowa, które są aktualne również dziś:
” Skoro bowiem Andrzej Bobola z ich narodu wyszedł i ich ziemię nie tylko blaskiem rozlicznych cnót, ale i krwią męczeńską uświetnił, jest on dla nich wspaniałą ozdobą i chlubą. Niechże więc idąc za jego świetlanym przykładem nadal bronią ojczystej wiary przeciw wszystkim niebezpieczeństwom, niech usiłują obyczaje do norm chrześcijańskich dostosować, niech to sobie mają mocnym przekonaniem za największą chwałę swojej Ojczyzny, jeżeli przez nieugięte naśladowanie niezachwianej cnoty przodków to osiągną, żeby Polska zawsze wierna była dalej przedmurzem chrześcijaństwa. Zdaje się bowiem wskazywać historia, […] jako świadek czasów, światło prawdy […] i nauczycielka życia, że Bóg tę właśnie rolę narodowi polskiemu przeznaczył. Niechże więc mężnym i stałym sercem usiłują tę rolę wypełnić, unikając wrogich podstępów i zwalczając przy pomocy łaski Bożej wszystkie przeciwności i próby. Niech spoglądają na nagrodę, jaką Bóg obiecuje tym wszystkim, co nie szczędząc wysiłków z najwyższą wiernością i gorącą miłością żyją, działają i walczą dla zachowania i rozszerzenia na ziemi Bożego Królestwa pokoju.”
Pius XII, Encyklika o św. Andrzeju Boboli Invicti Athletae Christi.
Geneza powstania portalu i idei szerzenia kultu Świętego Andrzeja Boboli wiedzie dwutorowo:
z jednej strony jest to rezultat działalności i aktywności Benona Wylegały jako misjonarza świeckiego, z drugiej zaś strony jest to historia powstania obrazu namalowanego przez wybitnego znawcę sztuki sakralnej Andrzeja Boja Wojtowicza.
Benon Wylegała
W listopadzie 2013 r. zrezygnowałem z dotychczasowej aktywności zawodowej, aby – jako osoba świecka – całkowicie oddać się posłudze ewangelizacyjnej. Od tego czasu misja, której się podjąłem była i jest nadal jedynym moim zajęciem, do którego podchodzę z pełnym zaangażowaniem, profesjonalizmem i odpowiedzialnością. Od pewnego czasu pojawiła się w sercu myśl, głębokie przekonanie i przynaglenie, aby szerzyć kult Św. Andrzeja Boboli. W połowie września 2022 w Narodowym Sanktuarium naszego Świętego w Warszawie przy ul. Rakowieckiej, oficjalnie otrzymuję relikwie pierwszego stopnia Św. Boboli tytułem peregrynacji i szerzenia jego kultu w naszej ojczyźnie. I tak zaczyna się nasza wspólna, bobolowa i moja droga. Wszystko to dzieje się podczas prowadzonych przeze mnie filmowych rekolekcji ewangelizacyjnych bądź filmowych parafialnych dni skupienia. Podczas jednej z moich wypraw dotarłem do pracowni wybitnego malarza i znawcy sztuki sakralnej pana Andrzeja Boja Wojtowicza tu poprosiłem go, aby namalował św. Andrzeja Boboli. Z tą myślą i zapytaniem zostawiam mistrza Boja Wojtowicza udając się w dalszą drogę.
czytaj więcej
W ramach wsparcia dzieła Nowej Ewangelizacji pragnę przedstawić przedsięwzięcie o nazwie Filmowy Ruch Ewangelizacyjny, które powołano do istnienia 13 listopada 2013 r. W piętnastą rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, tj. w dniu 02 kwietnia 2020r., dzieło to zostało przekształcone w Fundację.
Ideą Fundacji Filmowego Ruchu Ewangelizacyjnego jest to, by w czasie, gdy obraz ma tak ogromną siłę przekazu, ewangelizować właśnie przez FILM. Aby w pełni wykorzystać to medium jako skuteczne narzędzie do ewangelizacji, używamy profesjonalnego sprzętu, niezależnego nagłośnienia i oświetlenia. Projektor i ekran o pow. 4 x 2,70 metra dają gwarancję znakomitej jakości obrazu. Narzędzia, którymi dysponujemy, pozwalają swobodnie się przemieszczać i organizować profesjonalne projekcje również w dużych przestrzeniach sakralnych, czyli tam, gdzie szczególnie jest obecny Pan Jezus. Wszystko w celu realizacji misyjnego założenia Filmowego Ruchu Ewangelizacyjnego.
Sposób działania, jaki proponujemy, to kilkudniowe filmowe rekolekcje ewangelizacyjne lub filmowe parafialne dni skupienia, które mają miejsce podczas rekolekcji lub misji parafialnych, konferencji, kongresów eucharystycznych i innych wydarzeń ewangelizacyjnych, np. w okresie wakacyjnym, w miejscach turystycznie atrakcyjnych na terenie danej parafii bądź diecezji.
Andrzej Boj Wojtowicz
Podczas spotkania z Benonem pada pytanie czy podejmę się namalowania obrazu naszego Wielkiego Orędownika, Świętego Andrzeja Boboli. Wizerunków świętego jest wiele, jak więc podejść do tego tematu? Niemniej zgodziłem się i tak rozpoczyna się moja droga ze świętym. Podczas zbierania materiałów do stworzenia obrazu oraz omadlaniu mojej pracy, postanawiam udać się do samego świętego, którego relikwie znajdują się w Warszawie w kościele Ojców Jezuitów przy ul. Rakowieckiej. Udając się tam wraz z moją żoną i z Benonem, przez kilka godzin pochylałem się, pracując nad tworzeniem elementów anatomicznych, czyli przede wszystkim szkicu i studium czaszki (link z wykonywanych prac poniżej). Proces ten był niezwykle żmudny i pracochłonny. Przez kilka godzin w zimnym kościele, leżąc na szkle ochraniającym relikwie rozpoczynam proces tworzenia obrazu Świętego Andrzeja Boboli. Święty Andrzej Bobola powiedział: „jeżeli będziecie się modlić i mnie czcić, to ja będę się a Wami wstawiał i Wam pomagał”, tak rodzi się kolejna myśl i zarazem kolejny etap mojej pracy – intencje. Intencje o które poprosiłem parafian oraz podobne zaproszenie umieściłem w Internecie. Odzew był ogromny, a przepisanie 1000 intencji na płótno zajęło mi 6 dni. Sześć dni pracy oraz modlitwy za tych ludzi i w ich intencjach. Intencje te będą istniały dopóki będzie istniał obraz, a kiedy zabraknie modlących sam obraz będzie się modlił. Pierwszy z obrazów – Portret Pielgrzyma, który trafi do parafii Miłosierdzia Bożego w Głogowie przedstawia Świętego u kresu swojej drogi, który bardziej niż życie umiłował Chrystusa i był mu wierny, nawet za cenę utraty życia i męczeńskiej śmierci. Święty Andrzej Bobola, nie ucieka przed oprawcami, lecz modli się za nich, napomina ich i wzywa do nawrócenia w czasie, kiedy oprawcy dokonują na nim bestialskich, nieludzkich tortur. Jak ogromna musiała to być jego wiara i miłość do Chrystusa, jak wielka łaska i wsparcie z nieba, by móc znieść takie męki, tyle cierpienia? Podczas tworzenia „głogowskiego” obrazu narodziła się również myśl stworzenia cyklu portretów Andrzeja Boboli, ujawniających jego charyzmat w różnych kontekstach. Znajdujące się w różnych częściach Polski portrety świętego mogłyby szerzyć kult świętego Orędownika, tym samym jednoczyć Polaków we wspólnej modlitwie za Ojczyznę budując w narodzie jedność i miłość. Wszelkie tworzone przeze mnie prace mają jeden konkretny cel szerzenie kultu Świętego Andrzeja Boboli. Patrona Polski z nieba.
Zachęcamy do włączenia się w dzieło szerzenia kultu Świętego Andrzeja Boboli poprzez jego nowy wizerunek. Na portalu znajdziecie Państwo nie tylko historię samego świętego, ale również modlitwy, Encyklikę Piusa XII, o św. Andrzeju Boboli „Invicti Athletae Christi”, różaniec z rozważaniami i inne modlitwy w wersji audio. W realizacji nagrań swojego głosu użyczył aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Kuba Abrahamowicz.
Znajdziecie również Państwo informacje o spotkaniach, pielgrzymkach czy wszelkich wydarzeniach z nimi związanych.
Pamiętajmy o słowach Świętego:
„jeżeli będziecie się modlić i mnie czcić, to ja będę się za Wami wstawiał i Wam pomagał”.
https://www.andrzejbojwojtowicz.pl/page26.html
(link z wykonywanych prac)